RBC43HETS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RBC43HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 43POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Length - Termination :
0.2 inch
Flange Feature :
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Material - Insulation :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Body Breadth :
0.4 inch
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
43
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Mounting Option 1 :
LOCKING
Gender :
FEMALE
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Cantilever
Rated Current (Signal) :
3A
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Read Out :
Single
Packaging :
Tray
Total Number of Contacts :
86
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm