RB751V40T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB751V40T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reverse Current :
500nA
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 1mA
Pbfree Code :
yes
Average Rectified Current :
30mA
Height :
900μm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
2.5pF @ 1V 1MHz
Published :
Width :
1.25mm
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current Rating :
30mA
Polarity :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
30V
Output Current :
30mA
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Contact Plating :
Tin
Current - Average Rectified (Io) :
30mA DC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Max Surge Current :
500mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
Length :
1.7mm
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Forward Voltage :
370mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
40V
Capacitance :
2.5pF
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Forward Current :
30mA
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
RB751V40
Datasheets
RB751V40T1G
onsemi RB751V40T1G
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA -55°C~150°C 500nA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
RB751V40T1G Overview
500nA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 30mA volts.An unwanted consequence of the primary action of this electronic or electrical device is the production of 200mW heat.Forward current may not exceed 30mA.30mA is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 500mA surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device may deliver a value of 2.5pF.As the data chart indicates, the peak reverse is 500nA.Defining the breakdown voltage of a diode is to determine the highest reverse voltage that can be applied without causing an exponential rise in the leakage current, and its voltage is 30V.
RB751V40T1G Features
a maximal reverse leakage current of 500nA volts
an average rectified current of 30mA volts
a current rating of 30mA
the peak reverse is 500nA
the breakdown voltage of a diode is 30V
RB751V40T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
RB751V40T1G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB