RB751S-40L2-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB751S-40L2-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 2TDFN
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
NO LEAD
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 1mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Current - Average Rectified (Io) :
30mA
Output Current-Max :
0.03A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Datasheets
RB751S-40L2-TP
Micro Commercial Components (MCC) RB751S-40L2-TP
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA 125°C Max 500nA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) 0402 (1006 Metric) Surface Mount
RB751S-40L2-TP Overview
In terms of output current, 0.03A is the maximum value.
RB751S-40L2-TP Features
0.03A is the maximum value
RB751S-40L2-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
RB751S-40L2-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB