RB751S-40L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB751S-40L2
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
DFN1006-2L 40V 0.03A Diodes Re
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
30mA
Output Current-Max :
0.03A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 1mA
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Number of Elements :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Datasheets
RB751S-40L2
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA 125°C Max 500nA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) 0402 (1006 Metric) Surface Mount
RB751S-40L2-TP Overview
In terms of output current, 0.03A is the maximum value.
RB751S-40L2-TP Features
0.03A is the maximum value
RB751S-40L2-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
RB751S-40L2-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB