RB058L-60TE25
Mfr.Part #
RB058L-60TE25
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Stock
20
In Stock :
20
Output Current-Max :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4μA @ 60V
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Terminal Form :
C BEND
Lead Free :
Lead Free
Published :
2016
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
150°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
120A
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Schottky
Average Rectified Current :
3A
Reverse Current-Max :
4μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 3A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Datasheets
RB058L-60TE25
ROHM Semiconductor RB058L-60TE25
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 640mV @ 3A 150°C Max 4μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
RB058L-60TE25 Overview
In this device, there is an average rectified current of 3A volts.Upon reaching 4μA, there is no more reverse current allowed.Output current is maximal at 3A.
RB058L-60TE25 Features
an average rectified current of 3A volts
A maximum reverse current of 4μA
3A is the maximum value
RB058L-60TE25 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB058L-60TE25 applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB