RB055LAM-40TR
Mfr.Part #
RB055LAM-40TR
Package / Case
SOD-128
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
Package / Case :
SOD-128
Mounting Type :
Surface Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
70A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Form :
Flat
Reverse Current-Max :
100μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Surface Mount :
yes
Current - Average Rectified (Io) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Output Current-Max :
3A
Diode Type :
Schottky
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 3A
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Datasheets
RB055LAM-40TR
ROHM Semiconductor RB055LAM-40TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 3A 150°C Max 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RB055LAM-40TR Overview
As soon as the reverse current maximum has been reached, 100μA is reached.Using the output current as an example, 3A is the maximum value.
RB055LAM-40TR Features
A maximum reverse current of 100μA
3A is the maximum value
RB055LAM-40TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB055LAM-40TR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB