RA1113112R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA1113112R
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Actuator Type :
Concave (Curved)
Packaging :
Bulk
Actuator Marking :
O I
Current Rating :
10A
Published :
Housing Material :
Polyamide
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination :
Quick Connect
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Contact Current Rating :
11A
Electrical Life :
10,000 Cycles
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Switch Function :
On-Off
Mount :
Panel, Snap in
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
10A AC
Circuit :
SPST
Series :
RA1, LAMB
Operating Temperature :
-20°C~55°C