RA11131000-116
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA11131000-116
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C~55°C
Body Breadth :
11.9888 mm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Current Rating :
11A
Actuator Length :
0.271 inch
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination Voltage (Nominal) :
125VAC
Actuator Marking :
No Marking
Termination :
Quick Connect
Series :
RA1, LAMB
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Voltage - Rated AC :
125V
ECCN Code :
EAR99
Switch Function :
On-Off
Body Height :
13.3096mm
Contact Function :
Off-On
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Circuit :
SPST
Surface Mount :
No
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Electrical Life :
10,000 Cycles
Color :
Black, Red
Published :
Length - Termination :
0.244 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Housing Material :
Polyamide
Contact Material :
Silver
Body Length or Diameter :
18.4912mm
Contact Resistance :
0.035mOhm
Contact Current(AC)-Max :
10A
Current Rating (Amps) :
10A AC