R75QI21205000J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R75QI21205000J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RAD
Stock
538
In Stock :
538
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
25 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.012µF
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.437 11.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
R75
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
R75QI21205000J
KEMET R75QI21205000J
R75 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R75QI21205000J Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.