R75QD0470Z330J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R75QD0470Z330J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Series :
R75
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
Published :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Capacitance :
470pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
R75QD0470Z330J
KEMET R75QD0470Z330J
R75 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R75QD0470Z330J Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.