R7200209XXOO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R7200209XXOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 900A DO200AB
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Reverse Recovery Time :
10 μs
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Published :
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Application :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
900A
Configuration :
Single
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 200V
Terminal Position :
END
Number of Pins :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Number of Phases :
1
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 1500A
Diode Type :
Standard
HTS Code :
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Forward Current :
900A
Datasheets
R7200209XXOO
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.6V @ 1500A 50mA @ 200V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
R7200209XXOO Overview
The average rectified current for this device is 900A volts.When the forward current reaches 900A, it is allowed.
R7200209XXOO Features
an average rectified current of 900A volts
R7200209XXOO Applications
There are a lot of Powerex Inc.
R7200209XXOO applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB