R60EN51004030K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R60EN51004030K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Stock
448
In Stock :
448
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated AC :
63V
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
R60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
1.043Lx0.512W 26.50mmx13.00mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
R60EN51004030K
KEMET R60EN51004030K
R60 10μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
R60EN51004030K Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.