R60EF3470506AJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R60EF3470506AJ
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Number of Pins :
2
Published :
Dielectric :
PET
Dielectric Material :
Polyester
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
9mm
Capacitance :
470nF
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Width :
13mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
R60EF3470506AJ
KEMET R60EF3470506AJ
Radial Film Capacitor 5% 470nF 100V