R5S726B0D216FP#V0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5S726B0D216FP#V0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LFQFP
Stock
873
In Stock :
873
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 8x10b
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of Timers/Counters :
7
Number of I/O :
94
RAM Size :
1.3M x 8
Supply Voltage :
1.25V
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Program Memory Type :
ROMless
Has ADC :
Frequency :
216MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.35V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
32b
Package / Case :
144-LQFP
Lead Free :
Lead Free
Address Bus Width :
26
Number of Terminations :
144
Series :
SuperH® SH7260
Pin Count :
144
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
14mm
Oscillator Type :
External
Core Processor :
SH2A-FPU
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA