R5S72690W266FP#V0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5S72690W266FP#V0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256QFP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
256
RAM Size :
2.5M x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b
Number of Pins :
256
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
32b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of UART Channels :
8
Core Processor :
SH2A-FPU
Address Bus Width :
26
Terminal Pitch :
0.4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of I/O :
149
Speed :
266.67 MHz
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB
Core Size :
32-Bit
ROM (words) :
0
Watchdog Timer :
yes
Packaging :
Tray
Frequency :
266MHz
Package / Case :
256-LQFP
Series :
SuperH® SH7260
Pbfree Code :
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
ROMless
Factory Lead Time :
20 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
Supply Voltage :
3.3V
Published :
2016
Power Supplies :
1.253.3V
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
9
Has ADC :
Bit Size :
32
Oscillator Type :
External
PWM Channels :
Terminal Position :
QUAD
CPU Family :
SH-2A
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Datasheets
R5S72690W266FP#V0
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series 256 Pin 266MHz 3.3V 256-LQFP
R5S72690W266FP#V0 Overview
A 256-LQFP package is included. In total, it has 149 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is ROMless. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -20°C~85°C TA. SuperH® SH7260 series components belong to this electrical component. There is a SH2A-FPU Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 256 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. A good performance can be achieved at a frequency of 266MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 256 pins that are accessible. A total of 9 timers/counters are included in the package. A total of 256 pins are present. Devices based on the SH-2A series of CPUs are embedded in the device. The device has 8 UART channels.