R5F10WLDGFB#30
Mfr.Part #
R5F10WLDGFB#30
Package / Case
LFQFP-64
Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LFQFP
Stock
663
In Stock :
663
Microcontrollers
Number of I/Os :
49 I/O
Product Status :
Active
Data Bus Width :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
24MHz
Product :
MCU
Width :
10 mm
Number of Timers/Counters :
RL78
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Package :
Tray
Interface Type :
CSI, I2C, LIN, UART
Series :
RL78/L13
Number of ADC Channels :
9 Channel
Core Size :
Brand :
Renesas Electronics
Height :
1.7 mm
Number of I/O :
42
DAC Resolution :
8 bit, 10 bit
RAM Size :
2K x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
10 mm
EEPROM Size :
4K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
LFQFP-64
Base Product Number :
R5F10
Supplier Device Package :
64-LFQFP (10x10)
Renesas Electronics
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Converters :
A/D 9x8/10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V ~ 5.5V