R5F10RFAAFP#X0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5F10RFAAFP#X0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
ROM (words) :
Width :
10mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
44-LQFP
Interface :
I2C, LIN, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
yes
Power Supplies :
1.8/5V
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I²C, UART/USART
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
29
Number of Pins :
44
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
RL78
Pin Count :
44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
Supply Current-Max :
5mA
Base Part Number :
R5F10RFAA
Data Converter :
A/D 7x8/10b
Series :
RL78/L12
Published :
Core Size :
16-Bit
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
16kB
Bit Size :
16
EEPROM Size :
2K x 8
Length :
10mm
PWM Channels :
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Pbfree Code :
Terminal Pitch :
0.8mm
RAM Size :
1K x 8
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
24MHz