R5011ANJTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5011ANJTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 11A LPTS
Stock
812
In Stock :
812
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Transistor Element Material :
SILICON
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
75W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Radiation Hardening :
No
Number of Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Continuous Drain Current (ID) :
11A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.5Ohm
Number of Pins :
3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
Published :
2009
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Ta
Terminal Form :
Gull wing
Rise Time :
28ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Turn On Delay Time :
26 ns
Pin Count :
3
Operating Temperature :
150°C TJ
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
44A
Lead Free :
Lead Free
Fall Time (Typ) :
30 ns
Number of Terminations :
2
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
500m Ω @ 5.5A, 10V
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1000pF @ 25V
Terminal Position :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Datasheets
R5011ANJTL
ROHM Semiconductor R5011ANJTL
N-Channel Tape & Reel (TR) 500m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 1000pF @ 25V 30nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
R5011ANJTL Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1000pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 11A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=500V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 500V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 75 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 44A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 26 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
R5011ANJTL Features
a continuous drain current (ID) of 11A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
based on its rated peak drain current 44A.