R49-1D16-24
Mfr.Part #
R49-1D16-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Contact Rating (Current) :
16 A
NTE Electronics
Contacts :
1NO
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage :
24VDC
Voltage :
24 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
R49-1D16-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-1D16-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VDC, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, R49-1D16-24 pinout, R49-1D16-24 datasheet PDF, R49-1D16-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-1D16-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.