R49-11D8-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R49-11D8-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Stock
620
In Stock :
620
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting :
PCB, Thru-Hole
RoHS :
Non-Compliant
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
PC Pin
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination :
PCB Pin
NTE Electronics
Package :
Bulk
Contact Material :
Silver Nickel Alloy
Contact Rating (Current) :
8 A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Voltage :
24 VDC
Package Quantity :
1
Enclosure :
Sealed Plastic
Contacts :
DPDT
Series :
R49
Product Status :
Active
Datasheets
R49-11D8-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-11D8-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Voltage:24 VDC, R49-11D8-24 pinout, R49-11D8-24 datasheet PDF, R49-11D8-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-11D8-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.