R45-5D20-12F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R45-5D20-12F
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Stock
291
In Stock :
291
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
R45
Package Quantity :
1
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Terminals :
.250 Inch Terminals
Coil Voltage :
12VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"
NTE Electronics
Contact Rating (Current) :
20 A
Package :
Bulk
Mount :
Flanges
Contact Material :
Silver Tin Oxide
Product Status :
Active
Mounting :
Top Flange
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Enclosure :
Sealed Plastic
Voltage :
12 VDC
Termination :
.250 in. Flat Blade
Contacts :
SPDT
Datasheets
R45-5D20-12F
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R45-5D20-12F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:12 VDC, R45-5D20-12F pinout, R45-5D20-12F datasheet PDF, R45-5D20-12F amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R45-5D20-12F ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.