R45-1D30-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R45-1D30-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Stock
788
In Stock :
788
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
77.4(mA)
Product Height (mm) :
28.2(mm)
Termination Style :
PC Pin
Contact Arrangement :
SPST-NO
Package Quantity :
1
NTE Electronics
Coil Resistance :
155(ohm)
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Seal :
Sealed
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
PCB Pin
Product Length (mm) :
27.7(mm)
Terminals :
.250 Inch Terminals
Mounting :
PCB, Thru-Hole
Rad Hardened :
No
Contact Material :
Silver Tin Oxide
LED Indicator :
No
Coil Voltage DC :
12
Operate Time :
15(ms)
Series :
R45
RoHS :
Contact Form :
1 FORM A
Coil Voltage :
12VDC
Dropout Volt :
1.2VDC
Pin Count :
4
Enclosure :
Sealed Plastic
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Voltage :
12 VDC
Type :
Industrial Relay
Relay Construction :
Non-Latching
Coil Suppression Diode :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temp Range :
-55C to 85C
Contacts :
1NO
Contact Current Rating :
30(A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Product Depth (mm) :
32.5(mm)
Datasheets
R45-1D30-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R45-1D30-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:12 VDC, Type:Industrial Relay, R45-1D30-12 pinout, R45-1D30-12 datasheet PDF, R45-1D30-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R45-1D30-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.