R22-5D16-48
Mfr.Part #
R22-5D16-48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Stock
568
In Stock :
568
Voltage :
48 VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contacts :
SPDT
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Datasheets
R22-5D16-48
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R22-5D16-48 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:48 VDC, Operating Temperature:-30°C ~ 70°C, R22-5D16-48 pinout, R22-5D16-48 datasheet PDF, R22-5D16-48 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R22-5D16-48 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.