R22-1D16-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R22-1D16-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Stock
313
In Stock :
313
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Voltage :
12 VDC
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) :
16 A
Operate Time :
30 ms
Mounting :
PCB, Thru-Hole
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Product Status :
Active
Enclosure :
Sealed Plastic
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PCB Pin
Package Quantity :
1
Release Time :
8 ms
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Series :
R22
Termination Style :
PC Pin
Contacts :
1NO
NTE Electronics
Coil Voltage :
12VDC
Datasheets
R22-1D16-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R22-1D16-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12 VDC, Operating Temperature:-30°C ~ 70°C, R22-1D16-12 pinout, R22-1D16-12 datasheet PDF, R22-1D16-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R22-1D16-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.