R12-17D3-12
Mfr.Part #
R12-17D3-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Plastic Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Stock
733
In Stock :
733
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination :
.110 in. Flat Blade
Product Depth (mm) :
21.8(mm)
Mounting Style :
Plug-In
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Package Quantity :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 55°C
Contact Arrangement :
4PDT
Voltage :
12 VDC
Product Status :
Active
Coil Current :
75(mA)
Product Length (mm) :
28.2(mm)
Contact Form :
4 Form C
Coil Voltage DC :
12
Package / Case :
Plastic Cover
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Release Time :
25 ms
Operating Temp Range :
-30C to 55C
Operate Time :
25(ms)
Coil Resistance :
160(ohm)
Coil Voltage :
12VDC
Enclosure :
Plastic
Coil Suppression Diode :
No
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Seal :
Unsealed
Termination Style :
Solder Lug
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Product Height (mm) :
32.8(mm)
Contact Rating (Current) :
5 A
Pin Count :
14
Series :
R12
NTE Electronics
Rad Hardened :
No
Package :
Bulk
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Current Rating :
3(A)
Mounting :
Plug In
Contacts :
4PDT
Relay Construction :
Non-Latching
LED Indicator :
Datasheets
R12-17D3-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17D3-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 55°C, Voltage:12 VDC, Package / Case:Plastic Cover, R12-17D3-12 pinout, R12-17D3-12 datasheet PDF, R12-17D3-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17D3-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.