R12-14A5-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R12-14A5-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 12V
Stock
106
In Stock :
106
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting :
Plug In
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
12VAC
Length :
0 m
RoHS :
Non-Compliant
Contact Rating (Current) :
5 A
Operate Time :
25 ms
Series :
R12
Package Quantity :
1
Termination Style :
Plug In
Product Status :
Active
Contacts :
3PDT
Package :
Bulk
Release Time :
25 ms
Termination :
.110 in. Flat Blade
Operating Temperature :
-30°C ~ 55°C