R12-17A3-240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R12-17A3-240
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-30°C ~ 55°C
Enclosure :
Plastic
Voltage :
240 VAC
NTE Electronics
Package Quantity :
1
Release Time :
25 ms
Termination :
.110 in. Flat Blade
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
240VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contacts :
4PDT
Termination Style :
Plug In
Contact Rating (Current) :
3 A
Operate Time :
25 ms
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Product Status :
Active
Mounting :
Plug In
Series :
R12
Package :
Bulk
Datasheets
R12-17A3-240
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17A3-240 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 55°C, Voltage:240 VAC, R12-17A3-240 pinout, R12-17A3-240 datasheet PDF, R12-17A3-240 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17A3-240 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.