R10-E1Y6-V90
Mfr.Part #
R10-E1Y6-V90
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 3A 12V
Power Relays, Over 2 Amps
Turn On Voltage (Max) :
9 VDC
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
18.67(mm)
RoHS :
Details
TE Connectivity
Coil Power :
1.6 W
Length :
29.6 mm
Packaging :
Box or Tray
Product Height (mm) :
30.15(mm)
Coil Suppression Diode :
No
Switching Voltage :
120VAC, 30VDC - Max
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Must Release Voltage :
Product Category :
Industrial Relays
Contact Material :
Silver
Coil Current :
133.33(mA)
Coil Resistance :
90 Ohm
Contact Termination :
Quick Connect Terminal
LED Indicator :
No
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Product Length (mm) :
Seal :
Unsealed
Seal Rating :
Contact Current Rating :
3(A)
Package / Case :
Dust Cover
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Arrangement :
6PDT
Product :
Power Relays
Relay Construction :
Non-Latching
Brand :
TE Connectivity
Product Length :
34.93 mm
Coil Voltage DC :
12
Operating Temp Range :
-55C to 75C
Coil Type :
Non Latching
Mounting Style :
Plug-In
Subcategory :
Relays
Rad Hardened :
Pin Count :
20
Operating Temperature :
-55 to 75 °C
Width :
18.7 mm
Contact Form :
6 Form C
Power Consumption :
850 mW
Mounting Type :
Socketable
Turn Off Voltage (Min) :
Coil Termination :
Quick Connect Terminal
Mounting :
Plug-In
Height :
30.2 mm
Coil Voltage :
12VDC
Coil Insulation :
Base Product Number :
R10-E1
Product Type :
Industrial Relays
Series :
R10
Supplier Package :
Termination Style :
Solder Lug
Must Operate Voltage :
9 VDC
Features :
Contact Rating (Current) :
3A