R10-11A10-24B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R10-11A10-24B
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Contacts :
DPDT
Operating Temperature :
-30°C ~ 50°C
Enclosure :
Plastic
Coil Voltage :
24VAC
Termination :
.187 in. Flat Blade
Operate Time :
20 ms
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Series :
R10
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Features :
Test Button
Mounting :
Plug In
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)