R10-E1Y6-V1.5K
Mfr.Part #
R10-E1Y6-V1.5K
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 3A 48V
Contact Rating (Current) :
3A
Product :
Power Relays
Product Height (mm) :
30.15(mm)
Packaging :
Bulk
Coil Voltage DC :
48
Width :
18.7 mm
Contact Material :
Silver (Ag)
Package :
Bulk
Subcategory :
Relays
Pick-up Voltage (Max) :
36VDC
Package / Case :
Dust Cover
Pin Count :
20
Seal Rating :
Features :
Rad Hardened :
No
Must Release Voltage :
Length :
29.6 mm
Coil Type :
Non Latching
Coil Power :
1.6 W
Must Operate Voltage :
36 VDC
Brand :
TE Connectivity
Product Length (mm) :
34.93(mm)
Contact Form :
6PDT (6 Form C)
Mounting Style :
Plug-In
Power Consumption :
1.6 W
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Turn On Voltage (Max) :
36 VDC
Base Product Number :
R10-E1
Product Type :
Industrial Relays
Product Depth (mm) :
LED Indicator :
No
Product Status :
Active
Seal :
Unsealed
Mounting Type :
Socketable
Operating Temp Range :
-55C to 75C
TE Connectivity
Termination Style :
Plug In
Contact Current Rating :
3(A)
Coil Insulation :
Height :
30.2 mm
Turn Off Voltage (Min) :
RoHS :
Details
Compliance :
UR, CSA
Coil Voltage :
48VDC
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Contact Termination :
Quick Connect Terminal
Relay Construction :
Non-Latching
Product Category :
Industrial Relays
Coil Termination :
Quick Connect Terminal
Coil Current :
32.0mA
Coil Resistance :
1.5 kOhms
Coil Suppression Diode :
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Contact Arrangement :
6PDT
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Switching Voltage :
120VAC, 30VDC - Max