R10-5A10-24N
Mfr.Part #
R10-5A10-24N
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Rating (Current) :
10 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
R10
Mounting :
Plug In
Termination :
.187 in. Flat Blade
Release Time :
10 ms
Coil Voltage :
24VAC
Features :
Lighted Indicator
Voltage :
24 VAC
Product Status :
Active
Package Quantity :
1
NTE Electronics
Operating Temperature :
-30°C ~ 50°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contacts :
SPDT
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operate Time :
15 ms
Package :
Bulk
Enclosure :
Plastic
Datasheets
R10-5A10-24N
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R10-5A10-24N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VAC, Operating Temperature:-30°C ~ 50°C, R10-5A10-24N pinout, R10-5A10-24N datasheet PDF, R10-5A10-24N amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R10-5A10-24N ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.