R10-11D10-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R10-11D10-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
396
In Stock :
396
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
R10
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Termination :
.187 in. Flat Blade
Height :
0 m
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Voltage :
24 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Length :
0 m
Package Quantity :
1
Mounting :
Plug In
Contacts :
DPDT
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Enclosure :
Plastic
RoHS :
Non-Compliant
NTE Electronics
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
28 ms
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Width :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Operate Time :
20 ms
Features :
Test Button
Contact Rating (Current) :
10 A
Datasheets
R10-11D10-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R10-11D10-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VDC, Operating Temperature:-30°C ~ 65°C, R10-11D10-24 pinout, R10-11D10-24 datasheet PDF, R10-11D10-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R10-11D10-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.