QXT2G473KRP7FM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXT2G473KRP7FM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Applications :
High Frequency, Switching
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
QXT
Width :
9.6mm
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
200V
Termination :
PC Pins
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Size Code :
Capacitance :
0.047µF
Mounting Type :
Through Hole
Length :
19mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.748Lx0.378W 19.00mmx9.60mm
Terminal Pitch :
15mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
QXT2G473KRP7FM
QXT 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
QXT2G473KRP7FM Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.For powering systems, an AC voltage of 200V is required.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.
QXT2G473KRP7FM Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V