QXP2G155JRP7FX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXP2G155JRP7FX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Width :
14.9mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.217 30.90mm
Capacitance :
1.5μF
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
27.5mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
QXP
Length :
31.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
160V
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
1.240Lx0.587W 31.50mmx14.90mm
Additional Feature :
AC VOLTAGE (V): 160
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V