QXK2J473KTP
Mfr.Part #
QXK2J473KTP
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Stock
731
In Stock :
731
Film Capacitors
Depth :
6.4mm
Lead Diameter :
600 µm
Dissipation Factor :
0.8 %
Voltage :
630V
Voltage - Rated DC :
630V
Through Hole
Type :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Series :
QXK
Published :
2009
Size / Dimension :
0.531Lx0.252W 13.50mmx6.40mm
Capacitance :
0.047µF
Dielectric :
PET
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
PC Pins
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
13.5mm
Size Code :
5325
Voltage - Rated AC :
250V
Height :
13.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
QXK2J473KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2J473KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:630V, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Type:GENERAL PURPOSE, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, QXK2J473KTP pinout, QXK2J473KTP datasheet PDF, QXK2J473KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2J473KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2J473KTP
QXK 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized PCB, Radial, Through Hole
QXK2J473KTP Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.