QXK2J334KTP7ZHFT
Mfr.Part #
QXK2J334KTP7ZHFT
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
10.9mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.976 24.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
250V
Length :
26mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.33μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Size / Dimension :
1.024Lx0.429W 26.00mmx10.90mm
Termination :
PC Pins
Terminal Pitch :
22.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Number of Terminations :
2
Datasheets
QXK2J334KTP7ZHFT
QXK-ZH 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized
QXK2J334KTP7ZHFT Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 630V.Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
QXK2J334KTP7ZHFT Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V