QXK2J333KTPTZH
Mfr.Part #
QXK2J333KTPTZH
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Stock
377
In Stock :
377
Polyester, Metallized
Dissipation Factor :
0.8 %
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Bulk
Voltage :
630V
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
12.5mm
Published :
2009
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.610Lx0.280W 15.50mmx7.10mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.524 13.30mm
Voltage - Rated AC :
250V
Lead/Base Style :
Straight
Depth :
7.1mm
Capacitance :
0.033µF
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
EAR99
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
15.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
QXK-ZH
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
PC Pins
Height :
11.8mm
Number of Pins :
Wire
Datasheets
QXK2J333KTPTZH
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2J333KTPTZH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:630V, Number of Terminations:2, Type:GENERAL PURPOSE, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, QXK2J333KTPTZH pinout, QXK2J333KTPTZH datasheet PDF, QXK2J333KTPTZH amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2J333KTPTZH ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2J333KTPTZH
QXK-ZH 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized PCB, Radial, Through Hole
QXK2J333KTPTZH Overview
0.492 12.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.