QXK2J154JTP7FM
Mfr.Part #
QXK2J154JTP7FM
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RAD
Series :
QXK
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.823 20.90mm
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Capacitance :
0.15μF
Length :
18.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
e3
Terminal Pitch :
15mm
Size / Dimension :
0.728Lx0.280W 18.50mmx7.10mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
Width :
7.1mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
QXK2J154JTP7FM
Nichicon QXK2J154JTP7FM
QXK 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized
QXK2J154JTP7FM Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
QXK2J154JTP7FM Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V