QXK2J103KTP7ZHFL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2J103KTP7ZHFL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
12.5mm
Size / Dimension :
0.610Lx0.189W 15.50mmx4.80mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
QXK-ZH
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.567 14.40mm
Published :
Width :
4.8mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Length :
15.5mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Surface Mount :
No
Datasheets
QXK2J103KTP7ZHFL
QXK-ZH 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-AC Polyester, Metallized
QXK2J103KTP7ZHFL Overview
This electrical device has a 0.492 12.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.