QXK2G684KTP7ZHFT
Mfr.Part #
QXK2G684KTP7ZHFT
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Surface Mount :
Size / Dimension :
1.024Lx0.374W 26.00mmx9.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Series :
QXK-ZH
Capacitance :
0.68µF
Width :
9.5mm
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26mm
Terminal Pitch :
22.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
200V
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Datasheets
QXK2G684KTP7ZHFT
QXK-ZH 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
QXK2G684KTP7ZHFT Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 400V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
QXK2G684KTP7ZHFT Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V