QXK2G683JTPTZH
Mfr.Part #
QXK2G683JTPTZH
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Series :
QXK-ZH
Terminal Pitch :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
Width :
6.3mm
Size / Dimension :
0.610Lx0.248W 15.50mmx6.30mm
Capacitance :
0.068μF
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
15.5mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
200V
Height Seated (Max) :
0.469 11.90mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Datasheets
QXK2G683JTPTZH
QXK-ZH 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
QXK2G683JTPTZH Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 400V must be applied internally.Lead spacing is 0.492 12.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
QXK2G683JTPTZH Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V