QXK2G224JTP7ZHFP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2G224JTP7ZHFP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RAD
Stock
225
In Stock :
225
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
17.5mm
Width :
7.7mm
Voltage - Rated AC :
200V
Size Code :
8130
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
QXK-ZH
Size / Dimension :
0.807Lx0.303W 20.50mmx7.70mm
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Length :
20.5mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.705 17.90mm