QXK2G104KTP
Mfr.Part #
QXK2G104KTP
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Stock
379
In Stock :
379
Voltage - Rated AC :
200V
Dissipation Factor :
0.8 %
Lead Pitch :
10mm
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric :
PET
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
13.5mm
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
Radial
Type :
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
QXK
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Voltage :
400V
Polyester, Metallized
Size Code :
5324
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.531Lx0.240W 13.50mmx6.10mm
18 Weeks
Height :
11.2mm
Depth :
6.1mm
Termination :
PC Pins
Published :
2009
Datasheets
QXK2G104KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2G104KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Type:GENERAL PURPOSE, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, Number of Terminations:2, QXK2G104KTP pinout, QXK2G104KTP datasheet PDF, QXK2G104KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2G104KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2G104KTP
QXK 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized PCB, Radial, Through Hole
QXK2G104KTP Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.