QXK2E224JTPTZH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2E224JTPTZH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Length :
15.5mm
Dielectric :
PET
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
12.5mm
HTS Code :
Size Code :
Voltage - Rated AC :
125V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.610Lx0.248W 15.50mmx6.30mm
Height Seated (Max) :
0.469 11.90mm
Series :
QXK-ZH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Depth :
6.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.22µF