QPW050A0F41Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QPW050A0F41Z
Manufacturer
ABB Embedded Power
Package / Case
14-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 165W
Manufacturer :
ABB Embedded Power
Product Category :
Packaging :
Tray
Voltage - Input (Max) :
75V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
Type :
Isolated Module
Mounting Type :
Through Hole
Control Features :
Enable, Active Low
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Package / Case :
14-DIP Module
Power (Watts) :
165W
Voltage - Output 1 :
3.3V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Current - Output (Max) :
50A
Voltage - Isolation :
1.5kV
Series :
QPW050
Number of Outputs :
1
Efficiency :
93%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
36V