QPDD10-48S15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QPDD10-48S15
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Series :
QPDD10-48D (10W)
Package / Case :
6-DIP Module
Height :
10.16mm
Voltage - Output 1 :
15V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Input (Max) :
75V
Max Power Dissipation :
10W
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Efficiency :
84%
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Max Output Current :
670mA
Voltage - Isolation :
1.5kV
Voltage - Input (Min) :
36V
Published :
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
Feature :
Remote On/Off, OCP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
1
Datasheets
QPDD10-48S15
QPDD10-48S15 datasheet pdf and DC DC Converters product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'