QPDD10-48S12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QPDD10-48S12
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Voltage - Output 1 :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Height :
10.16mm
Package / Case :
6-DIP Module
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Input (Min) :
36V
Efficiency :
83%
Series :
QPDD10-48D (10W)
Feature :
Remote On/Off, OCP, SCP
Voltage - Isolation :
1.5kV
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
10W
Voltage - Input (Max) :
75V
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Current :
830mA
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
QPDD10-48S12
QPDD10-48S12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'