QMJ212BB7223MGHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QMJ212BB7223MGHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Surface Mount :
yes
Applications :
Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Series :
M
Capacitance :
0.022µF
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
QMJ212BB7223MGHT
TAIYO YUDEN QMJ212BB7223MGHT
M 0.022μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)