QMJ212BB7223KGHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QMJ212BB7223KGHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Series :
M
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitance :
0.022µF
Applications :
Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
Datasheets
QMJ212BB7223KGHT
TAIYO YUDEN QMJ212BB7223KGHT
M 0.022μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)