QJ8010NH5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QJ8010NH5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Series :
QJxx06xHx
Subcategory :
Thyristors
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
Base Product Number :
QJ8010
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Voltage - Off State :
800 V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Configuration :
Single
Product Type :
Triacs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A, 120A
Product Status :
Active
Package / Case :
Product Category :
Triacs
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
MSL :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA